Māksla mūsdienās ir mainījusi savu lomu sabiedrības dzīvē – tā ne tikai rada jaunas estētikas, bet arī iesaistās zinātniskās, sociālās un tehnoloģiskās pārmaiņās. Izstādes Lauki kuratori – Rasa Šmite, Raitis Šmits un Armīns Medošs pētī mākslas un sabiedrības atjaunošanās un pārmaiņu motīvus. Kuratori tiecas izzināt, kuri mākslinieciskās prakses lauki piedāvā jaunas idejas šī brīža krīzes pārvarēšanai un jaunus modeļus ilgtspējīgākas un radošākas dzīves veidošanā.
Gatavojoties izstādei Lauki tika veikts plašs pētījums, kurš ne tikai aplūkoja mākslu tās šaurākajā nozīmē, bet pievērsās arī inovatīvajām radošajām praksēm, kurās apvienojas jauna domāšana, zinātnes atziņas, tehnoloģijas un sociālās prakses. Gadu pirms izstādes tikai izsludināts atklātais konkurss, kuram pieteicās vairāk kā 200 mākslinieku. Izstādes kuratori idejas attīstībā iesaistīja tādas platformas kā Baltijas-Ziemeļvalstu Renewable tīklu un Eiropas kultūras sadarbības projektus Techno- Ecologies un Soft Control. Arī mākslinieku rezidences Fieldwork, kas notika uz kuģa, pasākuma Linz 2013 ietvaros Austrijā, turpināja attīstīt idejas un projektus izstādei Lauki. Prezentācijas un radošās darbnīcas, kas notika festivālos Transmediale 2013 Berlīnē un Piexelache 2013 Helsinkos, kā arī konferencē Media Art Histories 2013: Renew Rīgā, tikai izmantotas, lai apspriestu izstādes Lauki darbus un tēmas.
Rasa Šmite un Raitis Šmits ir mākslinieki un RIXC dibinātāji. RIXC ir mākslas organizācija Rīgā, kuras rīkotais festivāls „Māksla+Komunikācija” ir kļuvis par vienu no svarīgākajiem šīs jomas pasākumiem ne tikai Eiropā, bet arī visā pasaulē. Armīns Medošs ir mākslinieks, rakstnieks un kurators, kurš dzīvo Vīnē, Austrijā. Izstāde Lauki ir turpinājums 2006. gada izstādes projektam Viļņi, kurš arī notika izstāžu zālē Arsenāls un kura kuratori bija Rasa Šmite, Raitis Šmits un Armīns Medošs.
No 200 konkursam iesūtītajiem darbiem kuratori izvēlējās 40 mākslas darbus no visas pasaules, tomēr īpaši koncentrējoties uz Centrālo, Austrumu un Ziemeļu Eiropu. Izstāde Lauki norisināsies laika posmā no 15. maija – 3. augustam, Latvijas Nacionālā mākslas muzeja izstāžu zālē Arsenāls Rīgā. Izstāde būs viena no galvenajiem „Rīga 2014 – Eiropas kultūras galvaspilsēta” programmas notikumiem un to papildinās publiskas lekcijas, konference Atjaunojamā nākotne (Renewable Futures), kā arī vairāku mākslinieku performances un koncerti. Tiks izdots arī katalogs kā speciālizlaidums starptautiskajam akadēmiskajam žurnālam Acoustic Space, ko izdod RIXC sadarbībā ar Liepājas universitātes Mākslas pētījumu laboratoriju (mplab.lv).
Kuratori izvēlējās tādus darbus, kurus var uzskatīt par sociālo pārmaiņu iedīgļiem. Mākslas mainīgo lomu sabiedrībā nosaka ne vien jaunas estētikas radīšana, bet arī tās ciešā saistība ar sociālajām, zinātniskajām un tehnoloģiskajām pārmaiņām sabiedrībā.
Izstāde Lauki piedāvā spilgtu un dinamisku mākslas ainavu, kas ne tikai izaicina esošos uzskatus un dekonstruē sociālo realitāti, bet arī piedāvā pozitīvas nākotnes vīzijas. Jau sākotnēji izstādes ideja tiecās parādīt, ka atsevišķi vairs neviens lauks vai apzīmējums nespēj pilnībā raksturot laikmetīgās mākslas daudzveidīgumu. Šodienai ir raksturīgi, ka visinteresantākā jaunrade notiek savienojot vairākas nozares un disciplīnas – kombinējot māksliniecisko kopā ar sociālo un dabisko, zinātnisko ar emocionālo, sensitīvo ar reālo.
Izstāde Lauki tiecas atvērt laikmetīgu lauku brīvai un asociatīvai spēlei ar “radikālajām taksonomijām”. Proti, samiksējot un kombinējot esošās kategorijas, tiek veikts ļoti svarīgs “mērnieku” darbs – jaunu robežu iezīmēšana, kas palīdzēs radīt jaunas kontaktu zonas starp 21. gadsimta mākslu, zinātni, tehnoloģijām un sociālo sfēru.
Kuratori: Rasa Šmite, Raitis Šmits, Armīns Medošs