Heilija Ņūmena (UK)

Histoire Économique (2012-2014)

Histoire Économique” ir banku fasāžu detaļu nospiedumu sērija. Šo trinumu nosaukums ir atsauce uz Maksa Ernsta darbu “Histoire Naturelle” (1926), kas bija nozīmīgs darbs frottage tehnikas vēsturē. “Histoire Économique” trinumi gada laikā tika ņemti no banku fasādēm Londonas Sitijā. “Histoire Économique” ir trinumu sērija, kas izveidota, iedvesmojoties no Ņūmenas pašas veiktās banku trīšanas performances. Tās dokumentētas novelē “Common”, kurā Heilija Ņūmena apraksta savu rotaļīgo protestu no pašpasludinātas rezidenču mākslinieces perspektīvas Londonā. “Histoire Économique” trinumi ietver dažādu banku fasāžu detaļas, kas atrodas kvadrātkilometra rādiusā no globālās finanšu galvaspilsētas – Londonas. Frottage tehnika tiek saistīta ar tādiem hobijiem kā misiņa trīšana, bet tā tiek izmantota arī kā metode lai pētītu zemapziņu vai apzinātu atteikšanos no kontroles pār mākslas darbu. Brīdī, kad korporācijām ir piešķirts individuāls statuss, kuru piešķir korporatīvā individualitāte, “Histoire Économique” cenšas izmantot frottage tehniku kā rīku pret individualitāti, lai atklātu nevēlamās zemapziņas aspektus korporatīvajā uzvedībā ar raupju trinumu palīdzību.

 

Aptrīšana gaišā dienas laikā (2013)

“Aptrīšana gaišā dienas laikā” ir īsa nodaļa no Heilijas Ņūmenas noveles “Common” (2013), kas sarakstīta Londonā 2011. gada vasarā tieši pirms Occupy kustības plašajām aktivitātēm. Novele dokumentē globālā tirgus sabrukumu 2011. gadā, ko izraisīja ASV kredītreitinga pazemināšana, nemieri eirozonā un protesti/ sacelšanās, kas sākās Londonā, pirms izplatījās visā Lielbritānijā. Nodaļā, kas lasāma izstādē, Ņūmena piedāvā aprakstu par sevi kā bankas “aptrītāju”, kas mēģina veikt banku fasāžu aptrīšanu Londonas Sitijā. “Common” apvienots biogrāfiskais un žurnālistiskais apraksts un fantastiski iztēlojumi. Zemteksta piezīmes caurstrāvo tekstu, imitējot ziņu nepārtraukto plūsmu TV ekrānos, kas redzami Sitijas ēku vestibilos. Tieši ar šīm piezīmēm tiek nodots darba politiskais vēstījums un rūpīgi pētīta Londonas pilsēta. Grāmata dokumentē Ņūmenas mākslinieciskās intervences un performances līdzās tirgotāju, naudas, tirgus un baņķieru ikdienas darba attēlojumam. “Common” ir metafora (vides, sociālajam un ekonomikas) sabrukumam. Grāmatā Ņūmena velk saiknes starp Londonas Sitijas korporācijām un globālo resursu izsīkšanu, klimata pārmaiņām, kā arī pašreizējo sociālo krīzi.

 
Biogrāfija

Heilija Ņūmana ir performanču māksliniece, kuras kaislības ir humors, fikcijas, ekoloģija un aktivitāte. Viņas apņemšanās strādāt ar pašreizējo ekonomisko krīzi atspoguļojas projektā The Glunts (Džīna Birča, Heilija Ņūmana, Kaffe Metjūs), kuri savu muzikālo projektu Café Carbon izstādīja Kopenhāgenas klimata samitā, 2009. gadā. Viņa ir mākslas kolektīva Laiberate Tate dalībniece, kura uzstāšanās fokusējas uz Tate mudināšanu atteikties no saviem naftas sponsoriem BP. Mākslinieces novele Common , kura rakstīta laikā, kad Ņūmena bija rezideču māksliniece Anglijā, tika publicēta 2013. gadā. Šobrīd Heilija Ņūmana dzīvo Londonā un pārstāv Matt`s galeriju.

 

Jaunumi


14.07.2014

Īpašais piedāvājums 8. Pasaules koru olimpiādes dalībniekiem!

01.07.2014

Gidu vadībā pa mākslas labirintiem

14.05.2014

Izstādes LAUKI atklāšana jau rīt!

14.05.2014

Rīgā koncertēs avangarda mūzikas zvaigzne vijolniece Mia Zabelka

14.05.2014

“Kosmosa troksnis” - Japānas eksperimentālā kino lielākā zvaigzne Makino Takaši Spīķeru koncertzāle

14.05.2014

Izstāde “Lauki” atklās muzeju nākotnes mākslu

14.05.2014

Elektriskais signāls skaņās un krāsās – Clausthome & Mārtiņš Ratniks

14.05.2014

COVEX – krāšņas lāzerainavas un akustiskā čella izaicināšana

14.05.2014

ATJAUNOJAMĀ NĀKOTNE – Starptautiska konference par mākslu, zinātni un kultūras inovāciju

14.05.2014

Izstāde LAUKI

Atbalstītāji


Support

Sadarbības partneri


Partners

Informatīvie atbalstītāji


Support