Jaunumi

14.05.2014

Izstāde LAUKI

Tuvojas LAUKI - īsteni laikmetīgas mākslas izstāde izstāžu zālē Arsenāls.

Š. g. 15. maijā plkst. 18.00 LNMM izstāžu zālē Arsenāls tiks atklāts vēl viens vērienīgs Rīga 2014 notikums – starptautiska laikmetīgās mediju mākslas izstāde LAUKI un festivāls Māksla+Komunikācija 2014. Izstāde LAUKI pārsteigs ar darbu daudzveidību – gan jaunu ideju un aktualizēto tēmu, gan estētisko fomu ziņā. Izstādē varēs aplūkot ap 40 mūsdienīgi avangardisku mākslas darbu, kas spilgti un dinamiski atspoguļo mūsdienu laikmetu – izaicinot vispārpieņemtos uzskatus, aktualizējot sociālos jautājumus un piedāvājot pozitīvas nākotnes vīzijas.

Līdz ar moderno laikmetu ir mainījusies arī mākslas un mākslinieka loma sabiedrībā. Mūsdienās māksla ne vien meklē jaunas estētikas formas, bet aktīvi līdzdarbojas sociālajās pārmaiņās, zinātnes un tehnoloģiju attīstībā. Izstāde LAUKI parāda, ka laikmetīgā māksla ir process – izpēte, meklējumi, eksperimenti un izaicinājums. Izstādes LAUKI kuratori Rasa Šmite, Raitis Šmits un Armīns Medošs, izvēloties darbus izstādei, uzdeva jautājumu: kādu lauku robežas šodien mākslinieki šķērso, un kādus laukus pēta, lai meklētu jaunas idejas krīzes pārvarēšanai un iztēlotos jaunus modeļus ilgstpējīgākam dzīves veidam.

Šobrīd izstāžu zālē Arsenāls jau noris izstādes iekārtošanas darbi. Kā pirmais no viesmāksliniekiem Rīgā ieradies Parīzes mākslinieku apvienības HeHe pārstāvis – Heiko Hansens, kas uzstāda “Glābšanas plostu” (Radeau de Sauvetage) – buru laivu, ar kuru var braukt pa pamesto šaursliežu dzelzsceļu sliedēm. HeHe mākslinieki ar humoru risina pamesto tehnoloģisko infrastruktūru problēmas, piedāvājot mākslas objektu kā sabiedriskā transporta alternatīvu.

Heiko Hansens uzstāda „Glābšanas plostu”i/z Arsenāls. Foto: Kristīne Briede

Vēl viena māksliniece no Parīzes – Šū Lī Čenga, izstādē piedalīsies ar projektu “Pagrīdes augu sēklas” (Seeds Undergorund), kurā aktualizēta cīņa par agrokultūras augu un sēklu dažādības nosargāšanu Eiropā. Muzeju naktī, sestdien, 17. maijā no pl. 19.00 izstādē LAUKI norisināsies Šū Lī Čengas interaktīvā performance “Pagrīdes augu sēklu ballīte”, kurā cilvēkiem būs iespēja savstarpēji apmainīties ar dažādu augu un dārzeņu sēklām, gūstot ko noderīgu vai skaistu savam dārzam un daloties ar citiem.

Ar ļoti neparastu darbu izstādē izstādē piedalās zviedru māksliniece no ASV – Lisa Jevbrata. Viņa savu darbu “Zoomorfa laboratorija” izstrādājusi kopā ar krāsu redzes pētniekiem. Tā ir īpaša programmatūra “Zoomorfs”, kas spēj simulēt to, kā krāsas redz dažādi dzīvnieki. Šobrīd “Zoomorfs” dod iespēju cilvēkiem redzēt pasauli caur to dzīvnieku acīm, kuriem ir mazāk krāsu receptoru. Taču tuvākajā nākotnē māksliniece plāno papildināt programmatūru ar tādu dzīvnieku krāsu redzes simulācijām, kuri redz pasauli daudz krāsaināku nekā cilvēks. Arī izstādes “LAUKI” apmeklētāji varēs apskatīt pasauli ar, piemēram, rudās lapsas acīm.

Lisa Jevbrata. Zoomorfa laboratorija, 2013. Publicitātes foto

Savukārt latviešu mākslinieks Gints Gabrāns kopā ar mikrobiologu Jāni Liepiņu izstādē prezentēs jaunus ģenētiski modificētu baktēriju enzīmus, ar kuru palīdzību cilvēki varēs uzņemt par 1/3 vairāk uzturvielu no ierastās augu valsts pārtikas – ēdot koku lapas un krūmu zarus, tādā veidā risinot nākotnes pārapdzīvotās pasaules problēmas.

Gints Gabrāns. Projekts “FOOD”, 2014. Publicitātes foto

Izstādē varēs spēlēt arī serbu mākslinieku kolektīva izveidoto interaktīvo spēli “Vai jūti noplūdi?” par naftas ieguves platformu Baltijas jūrā, piedalīties Ričarda Bārbrūka un Ilzes Black interpretācijā par Gija Debora “Kara spēli”, noskatīties radikālo Londonas mākslinieku YoHa video par Edvardu Snoudenu un ASV globālo uzraudzību, iepazīties ar Voldemāra Johansona jaunāko darbu – rotējošu skaņas objektu, aplūkot Mārtiņa Ratnika vizualizētos elektromagnētiskos laukus veco televizoru

ekrānos.

Izstādes LAUKI mākslinieku iztēlei nav robežu – uzmanības lokā ir gan agrārie, gan elektromagnētiskie lauki, uztveres un redzes lauki, cilvēka ķermenis kā lauks, elektronisko tīklu un datu lauki, naftas lauki, privātā un publiskā robežlauki, bišu barības meklēšanas un augu izplatības lauki utt. Šie ir tikai daži piemēri no aizraujošo laikmetīgās mākslas darbu klāsta, ko piedāvās izstāde LAUKI. Tuvāk ar šiem un pārējiem izstādes darbiem būs iespējams iepazīties apmeklējot izstādi LNMM izstāžu zālē Arsenāls no š.g. 16. maija līdz 3. augustam.

Plašāk par izstādi un laikmetīgo mākslu varēs uzzināt apmeklējot kuratoru un mākslas zinātnieku Armīna Medoša, Miško Šuvakoviča un Ievas Astahovskas publiskās lekcijas, kas notiks piektdien, 16. maijā Gētes institūtā (ieeja bez maksas). Izstādē orientēties apmeklētājiem palīdzēs īpaši apmācīti gidi, ekskursijām gida vadībā var pieteikt arī grupas. Ceturtdienās un sestdienās pl. 14.00 uz vietas tiks organizētas grupu ekskursijas gida pavadībā – aicinām pievienoties! Skolniekiem piedāvājam izglītojošas bezmaksas grupas ekskursijas ar ABLV fonda atbalstu. Pieteikšanās – rixc@rixc.lv vai 26546776.

Izstāžu zāles Arsenāls adrese: Torņa ielā 1.

Darba laiki: P. slēgts, O., T. 12.00-18.00, C. 12.00-20.00, Pt. 12.00-18.00, S., Sv. 12.00-17.00. Biļešu cenas: 3,56 EUR / 2,13 EUR, ceturtdienās – 1,42 EUR.

Izstādes kuratori – Raitis Šmits, Rasa Šmite (Latvija) un Armīns Medošs (Austrija). Izstādi producē – Jauno mediju kultūras centrs RIXC sadarbībā ar LNMM IZ Arsenāls.

Mākslinieki: Roberts ADRIANS (AT), Ieva AUZIŅA (LV/SI), Sesile BABIOLE (FR), Ērihs BERGERS (AT/FI), Metjū BĪDERMANS (CA), Jānis BORGS (LV), Bureau d'Etudes (FR), Class Wargames (UK, LV, RU, AU), Šū Lī ČENGA (FR/US), Markuss DEKERS (AT), Inese DUJAKA (AT), Ernests EDMONDSS (UK/AU), Darko FRICS (HR), Gints GABRĀNS (LV), Martins HAUZS (UK), Hanna HĀSLAHTI (FI), HeHe (FR), Jānis JANKEVICS (LV), Karls Haincs JERONS (DE), Lisa JEVBRATA (ASV), Voldemārs JOHANSONS (LV), Mihals KINDERNAJS (CZ), Anja KRAUTGASERE (AT), Francs KSAVERS (AT), Manu LUKŠA (AT/UK), Annemi MĀSS / Okno (BE), Pamela NOIVIRTA (AT), Heileja ŅŪMANA (UK), OHO (SI), Andrea PALASTI (RS), Marko PEĻHANS (SI), Estere POLAKA (NL), Radix / Deivids STRENGS (UK), Debora ROBINSONE (UK), Saimons RUNDLS (UK), Bronaks FERANS (UK), Mārtiņš RATNIKS (LV)livers RESLERS (AT), Nataša RUSELA (BE), Maja SMREKARA (SI), Braiens SPRINGERS (US), Superflex (DK), Hanss ŠAIRLS (AT), Rasa ŠMITE, Raitis ŠMITS / RIXC (LV), Izidora TODOROVIČA (RS), Ondžejs VAVREČKA (CZ), Milošs VOJTEHOVSKIS (CZ), YoHa (UK).

Atbalsta: Nodibinājums Rīga 2014, Rīgas dome, Kultūras ministrija, Valsts Kultūrkapitāla fonds, Austrijas Kultūras ministrija, Austrijas vēstniecība Rīgā, Ziemeļu kultūras punkts, Mondriāna fonds, ABLV fonds, Epson, Reverie/TG, SidusNet, Magnumnt.

Sadarbības partneri: Softcontrol, Technoecologies, Renewable Network, Mplab, Gētes institūts, Kolonna hotels group, Islade Hotel, Latvijas Universitāte, Latvijas Universitātes Botāniskais dārzs.

Informatīvais atbalsts:

, Mikijs REMANS / Transworld Telephone Concert dalībnieki, O

Delfi.lv, ir.lv, KDiena, easyget.lv, VETO MAGAZINE, Satori, Arterritory,

FOLD, Rīgas Laiks, echogonewrong.com, We-make-art-nomoney.com, Neural, Riga This Week,

Kultura.lv, Pastaiga, Live Riga, LR1, LR2, Euroawk, JCDecaux, Radio Naba, Figaro.

Vairāk informācijas – http://fields.rixc.lv

Kontaktinformācija: fields@rixc.lv, 26546776

Atgriezties
 

14.07.2014

Īpašais piedāvājums 8. Pasaules koru olimpiādes dalībniekiem!

01.07.2014

Gidu vadībā pa mākslas labirintiem

14.05.2014

Izstādes LAUKI atklāšana jau rīt!

14.05.2014

Rīgā koncertēs avangarda mūzikas zvaigzne vijolniece Mia Zabelka

14.05.2014

“Kosmosa troksnis” - Japānas eksperimentālā kino lielākā zvaigzne Makino Takaši Spīķeru koncertzāle

14.05.2014

Izstāde “Lauki” atklās muzeju nākotnes mākslu

14.05.2014

Elektriskais signāls skaņās un krāsās – Clausthome & Mārtiņš Ratniks

14.05.2014

COVEX – krāšņas lāzerainavas un akustiskā čella izaicināšana

14.05.2014

ATJAUNOJAMĀ NĀKOTNE – Starptautiska konference par mākslu, zinātni un kultūras inovāciju

14.05.2014

Izstāde LAUKI

Atbalstītāji


Support

Sadarbības partneri


Partners

Informatīvie atbalstītāji


Support