Jaunumi

14.05.2014

Izstāde “Lauki” atklās muzeju nākotnes mākslu

Laikmetīgā māksla ir praktiska. Tā ne tikai rada jaunus daiļdarbus – tā vieš pārmaiņas zinātnē, tehnoloģijās un sociālajā dzīvē. Ar šādu pārliecību 2014. gada 15. maijā, LNMM Izstāžu zālē Arsenāls, tiks atklāta izstāde “Lauki”, kurā 40 mākslinieki no dažādām pasaules valstīm piedāvās jaunas idejas šī brīža krīzes pārvarēšanai un sniegs ieskatu ilgtspējīgā nākotnē. Izstāde rāda mākslu, kas nākotnē būs skatāma muzejos.

Izstāde “Lauki” norisināsies laika posmā no 15. maija līdz 3. augustam, atainojot mākslas un sabiedrības atjaunošanos un pārmaiņas. Izstādītie darbi apvienos mākslu un zinātni, pasaules sociālo situāciju un jaunās tehnoloģijas, cenšoties mainīt esošos uzskatus un sniedzot ieskatu nākotnes perspektīvās. Izstādi “Lauki” pavadīs ikgadējais festivāls “Māksla+komunikācija”, piedāvājot skatītājiem Latvijas un ārzemju mākslinieku performances. Festivālu jau sešpadsmito gadu pēc kārtas Rīgā organizē Jauno mediju kultūras centrs RIXC un tas ir kļuvis par vienu no svarīgākajiem jomas pasākumiem ne tikai Eiropā, bet arī visā pasaulē.

Izstādē piedalīsies 40 mākslinieki no dažādām pasaules valstīm, tajā skaitā Latvijas. Vēlamies piedāvāt nelielu ieskatu pašmāju mākslinieku darbos.

Aptuveni pirms 7000 gadiem Ziemeļeiropā notika ģenētiska mutācija, kuras laikā cilvēkiem organismā izveidojās laktozi šķeļošs enzīms, kas ļāva pieaugušiem cilvēkiem lietot uzturā piena produktus. Līdzīgas pārmaiņas savā darbā “FOOOD” centīsies radīt Gints Gabrāns, kurš apgalvo – nākotnē cilvēks uzturā varēs lietot celulozi saturošus produktus, piemēram, koksni un papīru. Darbs ir tapis sadarbībā ar mikrobiologu Jāni Liepiņu. Apvienoto nāciju organizācija prognozē, ka līdz 2050.

gadam planētas iedzīvotāju skaits pieaugs līdz deviņiem miljardiem, aktualizējot pārtikas trūkuma problēmu. Pārveidojot no sava organisma iegūtās bifidobaktērijas, mākslinieks cenšas radīt iespēju izmantot jaunus, šobrīd nepieejamus pārtikas resursus.

Turpretim, savā darbā, kura nosaukums sakrīt ar festivāla nosaukumi - “Lauki” - kustības ilūziju centīsies attēlot mākslinieks Mārtiņš Ratniks. Darba veidošanā iesaistījušies Latvijas iedzīvotāji, ziedojot savus vecos televizorus. Katrā no 27 darbā iesaistītajiem televizoriem tiek atainots viens kadrs no 27 daļās sadalīta attēla. Izveidojot video “lauka” izkārtojumu rodas iespaids, ka attēls kustas, kaut gan patiesībā, tas ir statisks.

Mūsdienu dzīves paātrinātos tempus un nespēju atcerēties svarīgas detaļas, savā darbā “Pagātnes putekļi” akcentēs jaunais talantīgais mākslinieks Jānis Jankevics. Viņa radītā video projekcija atainos statiskus kadrus ar cilvēku kustībām Liepājas ielās. Sākotnēji attēls ir skaidri saskatāms, tomēr ar laiku tas kļūst izplūdis un pēc nejaušības principa sāk deformēties un mainīties. Tas uzskatāmi parāda cilvēka ikdienas uztveri - spēju atcerēties pilsētas aprises, tomēr aizmirst apkārtējo cilvēku tēlus, aizslaukot tos no savas atmiņas.

Tāpat no Latvijas izstādē piedalīsies RIXC mākslinieki ar mākslas un zinātnes projekta jaunāko darbu no “baktēriju baterijas” sērijas. Šī unikālā mākslas darba idejas autori ir Rasa un Raitis Šmiti, bet tas veidots kolektīvi - kā jau tas nereti laikmetīgajā mākslā mēdz būt. Sadarbojoties ar biologu Artūru Grudulu radīts patiešām praktisks mākslas darbs - jauns alternatīvs enerģijas avots, kuram baktēriju radīto elektrību skanisku padarījis Voldemārs Johansons, bet jaunās vizualizācijas veidojis Jānis Jankevics.

Skaņu mākslinieks un komponists Voldemārs Johansons īpaši šai izstādei veidojis arī savu jaunāko darbu – rotējošu skaņas objektu.

Plašāk par izstādi un laikmetīgo mākslu varēs uzzināt apmeklējot kuratoru un mākslas zinātnieku Armīna Medoša, Miško Šuvakoviča un Ievas Astahovskas publiskās lekcijas, kas notiks piektdien, 16. maijā Gētes institūtā (ieeja bez maksas). Izstādē orientēties apmeklētājiem palīdzēs īpaši apmācīti gidi, ekskursijām gida vadībā var pieteikt arī grupas. Ceturtdienās un sestdienās pl. 14.00 uz vietas tiks organizētas grupu ekskursijas gida pavadībā – aicinām pievienoties! Skolniekiem piedāvājam izglītojošas bezmaksas grupas ekskursijas ar ABLV fonda atbalstu. Pieteikšanās – rixc@rixc.lv vai 26546776.

Izstāžu zāles Arsenāls adrese: Torņa ielā 1. Darba laiki: P. slēgts, O., T. 12.00-18.00, C. 12.00-20.00, Pt. 12.00-18.00, S., Sv. 12.00-17.00. Biļešu cenas: 3,56 EUR / 2,13 EUR, ceturtdienās – 1,42 EUR.

Izstādes kuratori – Raitis Šmits, Rasa Šmite (Latvija) un Armīns Medošs (Austrija). Izstādi producē – Jauno mediju kultūras centrs RIXC sadarbībā ar LNMM IZ Arsenāls.

Atbalsta: Nodibinājums Rīga 2014, Rīgas dome, Kultūras ministrija, Valsts Kultūrkapitāla fonds, Austrijas Kultūras ministrija, Austrijas vēstniecība Rīgā, Ziemeļu kultūras punkts, Mondriāna fonds, ABLV fonds, Epson, Reverie/TG, SidusNet, Magnumnt.

Sadarbības partneri: Softcontrol, Technoecologies, Renewable Network, Mplab, Gētes institūts, Kolonna hotels group, Islade Hotel, Latvijas Universitāte, Latvijas Universitātes Botāniskais dārzs.

Informatīvais atbalsts:

Delfi.lv, ir.lv, KDiena, easyget.lv, VETO MAGAZINE, Satori, Arterritory,

FOLD, Rīgas Laiks, echogonewrong.com, We-make-art-nomoney.com, Neural, Riga This Week,

Kultura.lv, Pastaiga, Live Riga, LR1, LR2, Euroawk, JCDecaux, Radio Naba, Figaro.

Vairāk informācijas – http://fields.rixc.lv Kontaktinformācija: fields@rixc.lv, 26546776

Atgriezties
 

14.07.2014

Īpašais piedāvājums 8. Pasaules koru olimpiādes dalībniekiem!

01.07.2014

Gidu vadībā pa mākslas labirintiem

14.05.2014

Izstādes LAUKI atklāšana jau rīt!

14.05.2014

Rīgā koncertēs avangarda mūzikas zvaigzne vijolniece Mia Zabelka

14.05.2014

“Kosmosa troksnis” - Japānas eksperimentālā kino lielākā zvaigzne Makino Takaši Spīķeru koncertzāle

14.05.2014

Izstāde “Lauki” atklās muzeju nākotnes mākslu

14.05.2014

Elektriskais signāls skaņās un krāsās – Clausthome & Mārtiņš Ratniks

14.05.2014

COVEX – krāšņas lāzerainavas un akustiskā čella izaicināšana

14.05.2014

ATJAUNOJAMĀ NĀKOTNE – Starptautiska konference par mākslu, zinātni un kultūras inovāciju

14.05.2014

Izstāde LAUKI

Atbalstītāji


Support

Sadarbības partneri


Partners

Informatīvie atbalstītāji


Support